Stavba domu pokračuje ďalšou fázou. Obytná časť objektu je umiestnená na pilieroch nad zemou. Znamená to, že najskôr bolo potrebné zhotoviť podpornú konštrukciu pre debnenie a pre lepší prístup stavebníkov. Až potom sme sa mohli pustiť do debnenia stropnej dosky, plní funkciu železobetónovej podlahy.
Stavba domu – monolitická železobetónová konštrukcia
Pevnosť, odolnosť a bezpečnosť pre náročné stavby
Monolitická železobetónová konštrukcia patrí medzi najspoľahlivejšie a najuniverzálnejšie riešenia pre modernú výstavbu. Tento spôsob výstavby spočíva v tom, že betónová zmes sa priváža na stavenisko z certifikovanej betonárky, kde sa pripravuje podľa presnej receptúry a špecifikácie. Vďaka tomu je možné dosiahnuť konzistentnú kvalitu, presnú pevnostnú triedu, správnu konzistenciu aj prípadné vodonepriepustné parametre, ktoré by nebolo možné garantovať pri miešaní priamo na mieste.
Na stavbe sa betón následne vylieva do predom pripraveného debnenia, v ktorom je už uložená oceľová výstuž (armovanie). Po vytvrdnutí vzniká jednoliaty monolit bez spojov a styčných škár, ktorý poskytuje vysokú nosnosť, výnimočnú stabilitu a dlhodobú životnosť.
Kľúčové výhody monolitickej železobetónovej konštrukcie:
- Vysoká pevnosť a stabilita: Kombinácia oceľovej výstuže a betónu vytvára materiál s mimoriadnou nosnosťou a odolnosťou voči zaťaženiu a otrasom.
- Odolnosť voči poveternostným vplyvom: Monolitický železobetón odoláva mrazu, vysokým teplotám, vetru aj vlhkosti.
- Tvarová flexibilita: Umožňuje realizovať aj netradičné architektonické riešenia a komplexné formy stavieb.
- Dlhá životnosť a nízka údržba: Vhodne navrhnutá a realizovaná konštrukcia si zachováva svoje vlastnosti po celé desaťročia.
- Vysoká požiarna odolnosť: Betón nehorí a výrazne zvyšuje celkovú požiarnu bezpečnosť stavby.
Podlaha
Na monolitickú časť stavby zo železobetónu nadväzuje konzola z ocele, ktorá vytvára priestor pre dennú časť s terasou. Spojovacím prvkom oboch častí je oceľový rám. Ten bolo treba osadiť a zároveň stabilizovať v presnej polohe. Oceľový rám sme umiestnili s pomocou trojramenného mechanizmu, ktorý bol k stavbe zafixovaný kotviacim prvkom, zabudovaným v pilieri. Kotviaci prvok sme neskôr odstránili.
Oceľové prúty pozdĺž rámu slúžia na pevné uchytenie konštrukcie k železobetónovej časti. Predtým, ako boli zaliate do betónu, sme ich prizvárali k železnej výstuži podlahy, stien a stropov. V prípade zemských otrasov stabilizujú konzolu aj tzv. „I“ profily. Keď bol oceľový rám umiestnený v presnej polohe, pristúpili sme k armovaniu stropnej dosky, teda podlahy z monolitu.
V tejto fáze stavebných prác bolo potrebné osadiť aj isokorby. Ich úlohou je prerušovať tepelné mosty, prechádzajúce zo zaveseného oceľového schodiska alebo terasy. Pri rôznych materiálových prechodoch sa použili rôzne isokorby.
Na miestach, kde sa železobetónová konštrukcia spája s oceľovou časťou (schodisko), sme použili typ „železobetón – oceľ“. Do priestoru medzi terasou a oceľovou časťou domu boli neskôr použité isokorby typu „oceľ – oceľ“. Po umiestnení isokorbov sme pristúpili k betonáži stropnej (podlahovej) dosky.
Stavba domu: steny
Nasledovalo armovanie bočných stien. Pri montovaní železnej výstuže sme vynechali priestory pre okná a dvere. Napokon sme steny zadebnili a vybetónovali.
Zvýšenú pozornosť sme venovali miestam, kde sa oceľový rám prepája so železobetónovou časťou, pretože v týchto zónach sa koncentruje veľa železnej výstuže. Aby bol betón zaliaty rovnomerne a aby sa dostal na všetky miesta, nevyliali sme ho naraz, ale v troch fázach.
Strop
Po odstránení debnenia bočných stien prišiel na rad strop. Proces sa zopakoval: armovanie, debnenie, betonáž.
Železobetónová monolitická časť stavby je hotová. V ďalšom blogu si ukážeme zavesenie oceľovej rámovej konštrukcie, ktorá bude tvoriť dennú časť budovy s terasou.
Stavbu monolitických konštrukcií sme zaznamenali aj v krátkom časozbernom videu.
Železobetón a voda – nie každý betón je vodonepriepustný
Častým mýtom je predstava, že každá železobetónová konštrukcia je automaticky vodotesná. V skutočnosti štandardný železobetón nie je nepriepustný pre vodu, ak nie je špeciálne navrhnutý a realizovaný na tento účel. Na dosiahnutie vodonepriepustnosti je potrebné splniť viacero podmienok:
- Použitie špeciálneho vodostabilného betónu (napr. s nízkym vodným súčiniteľom, prísadami na zníženie pórovitosti alebo krystalizačnými látkami).
- Dôsledná realizácia výstuže (armovania) tak, aby sa minimalizovalo riziko vzniku trhlín.
- Správne riešenie dilatačných a technologických škár, ktoré musia byť ošetrené pomocou tesniacich pásov, injektážnych systémov alebo iných špeciálnych detailov.
- Kontrola betónovania a následné ošetrovanie betónu (napr. ochrana pred vysychaním, správna teplota počas zretia).
Aj napriek týmto opatreniam sa pri výstavbe v náročných podmienkach – napr. v blízkosti vody alebo vo svahu – odporúča doplniť konštrukciu o kvalitnú vonkajšiu hydroizoláciu, napríklad vo forme asfaltových pásov, fóliových systémov alebo hydroizolačných náterov. Takto sa zabezpečí stopercentná tesnosť a ochrana stavby pred vlhkosťou a spodnou vodou.
Ideálne riešenie pre náročné podmienky – svahy, rieky, podzemné priestory
Stavba domu vo svahovitom teréne alebo v blízkosti vodných tokov prináša so sebou špecifické výzvy. Monolitická železobetónová konštrukcia je v týchto prípadoch výhodná najmä vďaka:
- Vysokej pevnosti a stabilite aj pri nerovnom podloží alebo pohyboch terénu.
- Možnosti vytvoriť vodotesné základy, pivnice a suterény.
- Odolnosti voči tlakovej aj kapilárnej vlhkosti, najmä pri kombinácii s hydroizoláciou.
- Dlhodobej spoľahlivosti a minimálnym nárokom na opravy.
Stavba domu – kombinácia s oceľovou konzolou
Moderné a funkčné riešenie
V projekte, kde bolo potrebné prepojiť masívnu železobetónovú konštrukciu s ľahšou dennou časťou a terasou, sa ako optimálne riešenie ukázala oceľová konzola. Táto kombinácia priniesla viaceré výhody:
- Nosnosť a veľké rozpätia: Oceľ umožňuje preklenúť väčšie vzdialenosti bez podpier, čím vzniká otvorený a svetlý interiér.
- Ľahkosť a elegancia: Na rozdiel od betónu pôsobí oceľ subtílne a esteticky – ideálna pre modernú architektúru.
- Rýchlosť výstavby: Oceľové prvky sú prefabrikované a montujú sa rýchlo priamo na stavbe.
- Zníženie zásahov do terénu: Konzolové riešenie minimalizuje potrebu zemných prác, čo je ideálne najmä v prírodne chránených alebo svahovitých oblastiach.
Spojenie funkčnosti, estetiky a udržateľnosti
Monolitický železobetón v kombinácii s oceľou predstavuje komplexné a moderné riešenie, ktoré spája vysoké technické parametre s architektonickou slobodou a dlhodobou udržateľnosťou. Zvlášť pri stavbách v zložitých podmienkach, ako sú svahy, blízkosť vody alebo vysoké požiadavky na tesnosť, je práve tento prístup zárukou bezpečnosti, odolnosti a estetiky.