Premena panelákového bytu 1. časť

Skôr ako začnete uvažovať nad rekonštrukciou bytu v panelovom dome, je dôležité si povedať, čo od výsledku očakávate. Luxusnú vilu z toho nikdy neurobíte, stále je to byt v panelovom dome a má svoje limity, tak prečo si komplikovať život drahou a nezmyselnou rekonštrukciou?

U nás sa vždy začína dôslednou projektovou dokumentáciou, vrátane kladačského plánu obloženia kúpeľne. Aby sa rekonštrukcia bytu nepredražovala, nemenili sme dispozíciu bytu, len sme ju logicky upravili. Do kuchyne sa vchádzalo z obývačky a tiež z chodby, čo vzhľadom na veľkosť bytu nie je nutné, tak sme vstup z chodby a jej časť využili na vybudovanie komory prístupnej z kuchyne a tiež práčovne prístupnej z chodby. Blízkosť inštalačného jadra a tým aj jednoduchého napojenia na vodu a odpad, bola výhodou a tak sa zbytočne nenavyšoval rozpočet. Museli sme vymyslieť čo s faktom, že ani jeden uhol v byte nie je pravý. Navrhli sme predsadené konštrukcie v kuchyni, aby sme nemuseli dať vyrobiť kuchyňu na mieru, čo by sa predražilo a tiež v kúpeľni, pre jednoduchšie osadenie vane a obkladanie. Zároveň sme túto konštrukciu využili na osadenie novej vodoinštalácie a odpadových rúr. Nemuseli sme tak zasahovať do panelovej konštrukcie, čo nie je vhodne zo statického hľadiska.

Pozrite sa s nami ako to ide zbytočného stresu a vyhadzovania peňazí.

Pôvodný študentský stav. Zadaním je finančne a technicky nenáročná premena, ktorá prebehne relatívne rýchlo. Záludnosťou sú tvary miestností, pretože ani jedna nemá steny v pravom uhle. Miestnosti kopírujú umiestnenie bytu v zalomenej časti panelového domu.

Ešte pred odštartovaním celkovej rekonštrukcie sme vymenili staré netesniace okná za plastové s izolačným troj-sklom.

Nezabudli sme ani na parozábranové izolačné pásky z interiéru a paropriepustné izolačné pásky z exteriéru. Na tento detail sa často zabúda alebo sa v rámci šetrenia jednoducho  vynechá. My však nevynechávame nič.

1.-2-deň

Prvý deň rekonštrukcie. Po vysťahovaní a vyčistení bytu sme sa pustili do úprav hlavných rozvodov aby sme ich pripravili na napojenie novej vodoinštalácie. Zároveň sme vybúrali v minulosti populárny panelákový oblúk v hale. Demontovali sme všetky zárubne a dverné otvory sme zbavili nerovností. Ďalší deň sme začali s výstavbou sadrokartónových konštrukcií.

2. deň

V kúpeľni sme odstránili obklady a demontovali sme vaňu a umývadlo. Je pripravená na nový vzhľad.

3.deň

Kuchyňa a kúpelňa dostali nové rozvody. Špeciálne v kúpeľni vždy dbáme na precízne a presné umiestnenie rozvodov vzhľadom na osadenie batérií vane a umývadla aby sa s tým už nemuselo hýbať. Práce postupujú podľa plánu, v ktorom sme počítali s ukončením prašných a špinavých procesov do jedného týždňa.

4. deň

V práčovni býva dosť vlhko, takže musí byť z nej táto vlhkosť odvedená ventilátorom do vetracej šachty. Rovnako sme urobili nové vzduchotechnické rozvody aj v kúpeľni a WC. Napojenie na vetraciu šachtu je cez spätnú klapku aby sem náhodou neprenikli pachy zo šachty.

4. – 5- deň

Byt bude mať samozrejme aj novú elektroinštaláciu. Keďže radiátor je pripojený k rozvodom kúrenia v podlahe, ťahali sme elektroinštaláciu nad ním. V rovnakom čase sa realizovala konštrukcia predsadenej steny v kuchyni.

5. – 6. deň

V kúpeľni sme začali s predsadenou stenou, ktorú využívame aj na vytvorenie odkladacej niky pri vani.

6.deň

Steny kúpeľne sú už zabalené do sadrokartónu určeného do vlhkého prostredia a majstri sa pripravujú na obkladanie podľa kladačského plánu.

6.deň

Predsadené konštrukcie v kuchyni balíme do zvukovo izolačného sadrokartónu a miesta, ktoré môžu prísť do styku z vodou sú zo sadrokartónu vhodného do vlhkého prostredia.

7. – 8. deň

Najprašnejšiu a najšpinavšiu časť rekonštrukcie máme za sebou. Po zaizolovaní podlahy kúpelne a spodných častí stien hydroizoláciou, sme osadili vaňu, na vopred pripravené tvárnice, ktoré zabezpečia lepšiu stabilitu vane.

9.deň

Inštalatér pripevnil sifón na vaňu a mohli sme dokončiť obmurovanie vane. Aby sme počas stavebných prác nepoškodili povrch vane, dôkladne sme ju zabalili do fólie.

9.deň

Počas prác v kúpeľni sa zároveň vyrovnávali nedokonalosti dverných otvorov a domurovali sa priečky podľa projektu. Desiaty deň sme začali so stierkami.

Sme detailisti a snažíme sa myslieť dopredu. Obkladať sa začína v úrovni vane aby nebolo nutné rezať z obkladov pri vani, čo je detail, ktorý je veľmi vnímaný. Nič nie je ponechané na náhodu, precíznosť je našou vizitkou a na dobre zvládnutých detailoch si zakladáme.

Share