Premena panelákového bytu 2. časť

Najhoršie máme za sebou! Po desiatich dňoch od začatia rekonštrukcie sú najšpinavšie práce za nami. Konečne sa môžeme pustiť do povrchových úprav a finálnych prác, ktoré pomaly odhaľujú budúcu podobu bytu.

10.deň – 17.deň

Kúpelňa sa už vyfarbuje a ukazuje svoju pravú tvár. Ako vo všetkom, tak aj tu sa pracuje s maximálnou precíznosťou, efektívne a úsporne s ohľadom na dosiahnutie najvyššej kvality. Nič nenechávame na náhodu! Aj mozaiku farebných obkladov na čelnej stene sme si najprv rozložili v izbe na podlahe, kde sme sa pohrali s rozmiestnením a otočením jednotlivých kusov a až potom sa začalo s obkladaním steny v kúpeľni.

Na podlahu sme vybrali veľkoformátovú dlažbu, pretože sme chceli mať čo najmenej škár aby pôsobila čistým jednoduchým dojmom a táto dlažba bez prerušenia pokračuje aj vo vstupnej hale. Orieškom bolo jej uloženie, pretože steny bytu nie sú v pravých uhloch. Najjednoduchšie riešenie sa javilo zarovnať škáry dlažby rovnobežne so stenou v hale a do kúpeľne prejsť s dlažbou postupne v šikmom uložení. Dosiahli sme tým celkom zaujímavý efekt v kúpeľni, bez zbytočného rezania, navyšovania rozpočtu a bez komplikácii.

18.deň – 19.deň
Pred finálnou úpravou stien sme ešte obložili kuchynskú zástenu keramickým obkladom. Dôležité je vopred vedieť presnú výšku kuchynskej linky a nesmie sa zabudnúť na úroveň budúcej novej podlahy. Zároveň sme mysleli aj na umiestnenie elektrických zástrčiek, keďže obklad má skosené hrany, bolo preto dôležité aby zástrčka bola v strede obkladu.
Potom sme celú zástenu dôkladne zabalili, aby sa nemuselo všetko náročne čistiť od nánosov prachu a kvapiek stierky.

19. deň – 26.deň
Šatníková skriňa, pôsobí menej objemne, ak je zabudovaná, preto sme vytvorili sadrokartónovou konštrukciou okolo každej plánovanej skrine v byte. Sadrokartónový podhľad išiel iba tam, kde bolo treba ukryť rozvody vzduchotechniky a tiež do obývačky, keďže stredom stropu sa tiahla dilatačná škára, na ktorej by časom znova vznikla prasklina. Zároveň sme mohli vytvoriť priestor pre skrytú koľajnicu závesu. LED bodové svietidlá majú hrúbku iba 15mm, preto sme sa nemuseli pri ich umiestnení, obmedzovať nosnou konštrukciou sadrokartónu. Z ohľadom na financie sme v iných miestnostiach podhľad nedávali.
Myslíme naozaj na všetko a tak steny okolo novo vybudovanej práčovne sú z akustického sadrokartónu vyplneného zvukovou izoláciu. Hluk z práčky sa takto obmedzí na minimum a zvýši sa komfort užívania bytu.

10.deň – 33. deň rekonštrukcie, priebežne s inými prácami.

Všetky steny v byte dostali novú stierku,aby sme zabezpečili dokonalú rovinu stien. Keďže biela farba ľahko oklame a ukryje prípadné nerovnosti, ktoré by vyskočili po nanesení farby, je dôležité ju celú skontrolovať. Využívame na to umelé osvetlenie, ktoré vytvorí tieň za každou nerovnosťou a tak nám neunikne žiadna.

33. deň – 40. deň
Konečne sme sa mohli zbaviť prachu, pretože sa skončilo s brúsením novej stierky a mohlo sa začať so striekaním radiátorov. Po vymaľovaní bielou farbou sme do bytu vniesli farbu, štruktúru a vzor pomocou tapiet.
V byte bol výškový rozdiel podláh až tri centimetre, takže bolo nutné tieto nerovnosti vyrovnať pred položením laminátovej podlahy. Zvolili sme vyrovnávacie OSB dosky, ktoré sme kotvili k železobetónovej doske aby sa predišlo prípadným ohybom v dôsledku zmeny vlhkosti. Laminátovú podlahu vo všetkých izbách sme položili v priebehu dvoch dní.

40. deň – 41. deň
Podmienkou tejto rekonštrukcie boli nízke náklady a preto sme uprednostňovali jednoduché riešenia bez zbytočných komplikácii a naťahovania času. V tomto duchu sme sa rozhodli pre kuchyňu z obchodného domu Ikea a využili sme aj ich montážne služby.
Kuchyňa má dĺžku päť metrov a v tejto dĺžke sa pracovná doska nevyrába, preto ju bolo nutné zlepiť z dvoch kusov. Nevyhnutnosťou je tmel do spoja medzi doskami aby sa tam nedostala voda.

Share