Kreslo ako solitér

Kreslo zo série UP 2000 v roku 1969 navrhol dizajnér Geatano Pesce. Svojim jedinečným dizajnom, ktorý je metaforou na ženskú postavu, sa stalo ikonou moderny. Dokáže úplné divy s interiérom, avšak iba tam, kde je pre neho dostatok miesta, pretože je dosť robustné.

Brazílska dvojica dizajnérov Fernando Campana a jeho starší brat Humberto Campana, sú autormi dizajnu drôteného kresla Corallo, ktoré svojou tvarovou košatosťou pripomína podmorský koral. Ako solitér bude neprehliadnuteľný a vnesie do interiéru poetiku iného sveta. Treba ho chápať ako skulptúru.

Patricia Urquiola navrhla pre B&B Italia kreslo Husk. Expresionistické čalúnenie má evokovať fyzický a duševný komfort. Toto kreslo vynikne aj v menšom priestore.

Kreslo Febo z kolekcie Maxalto, navrhol Antonio Citterio pre B&B Italia. Jeho jednoduchá klasická elegancia vytvorí „glam“ efekt aj v malom priestore. Tu však treba zvážiť výber farby.

Výrazné čokoládovo hnedé kreslo vnáša hrejivý pocit do jednoduchého interiéru.

Kreslá do obývačky vyberáme buď ako sériu so sedacou súpravou alebo dizajnom príbuzné prvky súvisiace so štýlom interiéru. No je tu ešte ďalšia možnosť a to je cesta kontrastu a dominancie. Aj ten najstrohejší a najjednoduchší interiér posunieme do sféry dizajnu vďaka jedinému kúsku – kreslu, ktorému priradíme funkciu solitéru.

Aby hra kontrastu fungovala musí byť kreslo v určitej interaktívnej zhode z priestorom a charakterom interiéru. Nemyslíme tým rovnaký štýl alebo farbu, či niečo konkrétne, ide skôr o vzájomnú komunikáciu prvkov interiéru, ktorú je možné vyjadriť aj kontrastom. Ak sa náhodou zamilujete, predtým kým definitívne vyslovíte „áno“ , skúste zvážiť niekoľko faktov. Aby solitérne kreslo vyniklo ako má, potrebuje okolo seba vzduch. Čím výraznejší tvar a farba, tým viac priestoru potrebuje. Zanedbať netreba ani priestorové možnosti vzhľadom k rozmerom kresla. Dôležitá je tiež farebná kompozícia interiéru a jej vzťah k budúcemu solitéru v podobe kresla. Ak si chcete vytvoriť skutočne prvok, ktorý dodá interiéru jedinečnosť, nesmie sa s nim biť, má určovať charakter priestoru, ale nie prekážať mu.

Ak si chcete spestriť interiér domu, výrazné kreslo ako solitér je vhodné riešenie. Ak vám to priestor dovoľuje, kľudne siahnite aj po výrazných farbách a nemusíte sa báť ani neobvyklých materiálov, či konštrukcií. Vyskúšajte si ho v obchode a možno vás prekvapí kvalitne zvládnutá ergonómia a pohodlnosť, aj pri zdanlivo nepohodlnom kresle.

Kompozícia rovných plôch a mäkkého hniezda (doslova), ktorej výsledkom je sofistikovaný dizajn a útulné pohodlie sedenia. To je kreslo Nube, ktoré navrhli Jesus and John Gasca pre firmu Stua. Vďaka menším rozmerom a tvarovej jednoduchosti sa hodí do akéhokoľvek priestoru aj vo výrazných až prekvapivých farbách.

Kreslo Slow Chair navrhli Ronan a Erwan Bouroullec. Je ako pavučina utkaná na kovovej konštrukcii, jemná, mäkká, pohodlná avšak veľmi pevná. Ako solitér zaujme svojou priehľadnosťou a triezvym tvarom.

Klubové kreslo „Louge Chair & Ottoman patrí medzi skutočné ikony dizajnu 20. storočia. Manželia Charles a Ray Eames vytvorili nadčasový objekt s dôrazom na ergonómiu a pohodlie, už v roku 1956. Aj v súčastnosti je skvostom každého priestoru, v akomkoľvek štýle.

Giuseppe Vigano je autorom dizajnu kresla ARA, ktoré vytvoril pre firmu Porada. Ako dobre padnúci pánsky oblek, či šik kostým sa hodí do priestorov s nenútenou eleganciou.

Navrhnuté v roku 1935 a vyrábané dodnes firmou Cassina, to je kreslo Utrecht Armchair, dizajn ktorého navrhol Gerrit Thomas Rietveld. Stúpenec konštruktivizmu a člen skupiny De Stijl, ktorá výrazne ovplyvnila vývoj modernej architektúry a dizajnu v Európe

01_zdroj:www.bebitalia.com
06_zdroj: www.archiexpo.com
02_zdroj:www.bebitalia.com
03_zdroj:www.bebitalia.com
04_zdroj: Greenstudio
05_zdroj:www.pinterest.com
08_zdroj: www.vitra.com
07_zdroj: www.porada.it
09_zdroj: www.vitra.com
10_zdroj:www.selectism.com

Share